Kanada’da Sertifika ve Diploma

1.6K
Kanada’da Sertifika ve Diploma
Kanada Eğitim Danışmanlığı

Kanada’da Sertifika ve Diploma

Kanada’da sertifika ve diploma programları üzerine özelikle Google’da oldukça fazla içeriğe ulaşmak mümkün. Maalesef bu alanda da çok fazla yanlış bilgiler mevcut ve bu yanlış bilgileri düzeltmek adına bu yazıyı yazıyorum.

Kanada’da diploma veya sertifika programlarının kabul kriterleri lisans ve master programlarına göre çok daha esnektir. Kolej ve üniversite kolejleri bünyesinde bir çok program seçeneği bulmanız mümkün. Ülkemizde de Kanada’da diploma ve sertifika programları son yıllarda oldukça cazip hale gelmiştir. Bu cazibenin tabi ki sebepleri var. İşte o sebepler :

Bu programlara katılan ve üniversite eğitimine kendi ülkesinde ya da Kanada harici bir ülkede devam eden öğrenci, sertifika/diploma programlarında aldığı dersleri üniversiteler de kabul ettirebilir. Kanada’da ki bir çok üniversite bu konuda esnek kurallara sahip.

Kanada’nın eğitim alanında ki uluslararası başarısı bu konuda oldukça kıymetlidir. Şunu çok açık bir şekil de ve yüksek sesle söylebilirim ki ; Kanada’da alacağınız bir diploma / sertifika eğitimi ülkeniz de sizi rakiplerinize oranla bir kaç sıfır öne geçirecektir. Fakat burada tercih edeceğiniz sertifika yada diploma programı bence çok önemli. Malum Covid-19 pandemisi sonrası özelikle döviz kurlarının yğksek seyretmesi yurtdışı eğitim planlarınızı ciddi anlamda sorgulamanıza neden olacaktır. Dolayısı ile burada ki harcamalar , seçilen okullar önemlidir. Hatta bu Koronavirüs pandemisi bize gösterdi ki seçilen okullar bile çok çok önemli. Çünkü hep sözü edilen 2.3.4 dalga salgın gelirse ne olur ? Eğitiminize nasıl devam edersiniz bunların en kötü seneryaları bile düşünülmeli. İşte burada seçilen kurumlar, kurumların sizi nasıl gördüğü bence daha fazla önem arzetmeye başladı. ( bu konuda daha geniş bir yazıma edu vizyon yurtdışı eğitim sayfamızdan ulaşabilirsiniz )

Devam edelim Kanada’da Kanada’da sertifika ve diploma programına. Eğitime katılan kişi, eğitim den sonra eğer bir iş tecrübesi yaşamak isterse bu programlarda Co -op yapmak mümkün. Yani bizim kısaca staj dediğimiz bu uygulama ile eğitiminizi uluslararası bir iş tecrübesine dönüştürebilirsiniz. İş tecrübesi sonrasında ülkenize döndüğünüz de CV ‘nize büyük bir artı olarak yurtdışı iş deneyimi de eklemiş olacaksınız. Bu durum bile başlı başına sizi rakiplerinizin önüne bir kaç sıfır öne taşıyacak bir deneyimdir. Unutmayın pratik ya işi deneyimlemek günümüz iş dünyasında her şeydir ve önemli bir tercih sebebidir. Kariyer ve İş ilanları sayfalarını incelerseniz ne demek istediğimizi daha fazla anlayacağınızı düşünüyorum.

Kanada’da sertifika ve diploma programlarına katılmanın en avantajlı taraflarından biri de eğitim bittikten sonra alınabilecek olan çalışma ve oturma iznidir. Öğrenci diploma ve sertifika eğitiminden mezun olduktan sonra aldığı eğitim süresine oranla Kanada’da çalışma ve oturma iznine sahip olabilir. Malumunuz Kanada’da göçmenlik önemli bir olay. Ama şunu unutmayın ki Kanada her önüne gelene belli ayrıcalıklar vermiyor ve yine ısrarla belirtmek isterim ki Koronavirüs pandemisi sonrası da daha ayrıcalıklı, daha nitelikli, kendini iyi yetiştirmiş kişiler burada ön planda olacaktır.

Kolejlerde sunulan programlar arasında, yüksek lisans düzeyinde, süreleri 8 ay ile 24 ay arasında değişen ‘post-graduate sertifika programları’ da bulunuyor. Bu programlara kayıt için 4 yıllık lisans derecesine sahip olmanız gerekiyor. Diğer yandan master programlarına göre kabul koşulları daha esnek.

Üniversite Kolejleri: Bu okullar iki türlü eğitim imkanı sunar: 4 yıllık akademik programlar ya da mesleğe ve iş dünyasına yönelik, teoriden çok pratik ağırlıklı programlar. Eğitim kalitesi açısından üniversiteler ile aralarında bir fark bulunmaz, ancak program seçenekleri üniversitelere kıyasla daha sınırlıdır. Ayrıca yüksek lisans programları da çok kısıtlı bölümlerde sunulur.

Community Colleges / Teknik okullar (Devlet okulları): 1-3 yıl arasında değişen sürelerde diploma ve sertifika programları edinebileceğiniz yüksek ve teknik okullardır. Bu okullarda sertifika ve diploma programları, post secondary (lise sonrası) ve post graduate (yüksek eğitim sonrası) alanlarında sunulur. Öğrenciler, CO-OP (oku-çalış) seçeneği sayesinde okudukları süre içerisinde çalışarak profesyonel iş deneyimi kazanma şansına sahip olurlar. Bu çalışma dönemi ücretli ya da ücretsiz olabilir. Bu okullarda bazı spesifik alanlarda 4 yıllık lisans programları da bulunmaktadır.

Kariyer Kolejleri: Eyaletler tarafından onaylı ve sürekli denetlenen, mesleğe yönelik özel teknik ve meslek okullarıdır. Kariyer kolejleri spesifik alanlarda uzmanlaşmak isteyen öğrencilere pratik yapma imkanı da sağlayan özel okullardır.

Genel hatları ile Kanada’da sertifika ve Diploma programlarını anlatmaya çalıştığım bu yazı ile ilgili sormak istediğiniz, katkı yapmak istediğiniz şeyleri yorum kısmında yazabilir yada bana 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz. Hepinizi sağlıklı ve başarılı bir eğitim hayatı diliyorum.

En iyi dileklerimle

Tunçağ Veli Ünlü

yurtdışı eğitim danışmanlığı
WhatsApp Edu Vizyon
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kanada Eğitim Danışmanlığı
Merhaba ; Kanada Eğitim Rehberine Hoş Geldiniz :) Samimi ve tamamen ücretsiz bir şekilde Kanada'da eğitim danışmanlığı istiyorsanız şimdi bizimle iletişim kurun.