Pandemi Sırasında Kanada’da Eğitim

1721
Pandemi Sırasında Kanada’da Eğitim
Kanada Eğitim Danışmanlığı

Pandemi Sırasında Kanada’da Eğitim Nasıl Yapılır?

Kanada’da eğitim planlarınız var ve Koronavirüs pandemisi tüm dünya’yı etkilediği gibi sizleri de altüst etti. Açıkçası ne yapacağınız konusunda bir fikriniz yok ! Belki de Kanada’da eğitim alıyordunuz ve apar topar Türkiye’ye döndünüz. Peki şimdi ne olacak ? Bu sorularınıza yada belirsizliklere yönelik bu makalede çok şey bulacaksınız.

Önce Sakin Olun !

Hangi durumda olursanız olun bence ilk önce sakin olun. Herşeyin başı gerçekten sağlık. Pandemi sizi şu an altüst etmiş gözükse de , tüm hayatınızı , hayallerinizi, beklentilerinizi bu süreçte yanlış bir karar alarak mahvetmeyin. Bu durum hakkında bir çokları gibi şu anda net bir şey diyemiyoruz ama elbet bu süreç bitecek. Özelikle yaz aylarına girdiğimiz bu dönemde Ülkemizde ve dünya’dan iyi haberler gelmeye devam ediyor. Ve inanıyoruz ki bu sürecin sonunda sakin olan, yanlış karar almayanlar bir kaç sıfır önde olacaktır.

Kanada’ya Seyahat, vize ve çalışma izinleri

Şu anda Kanada’ya seyahat konusunda kısıtlamalar söz konusu. Geçerli bir çalışma izniniz varsa, dünyanın neresinden olursanız olun, Kanada’ya seyahat edebilirsiniz. Bunun için uçuşların başlamasını bekleyin. 18 Mart 2020’de veya daha öncesi bir çalışma izni aldıysanız  kısıtlamalardan muaf durumdasınız.

Hava yoluyla seyahat ediyorsanız, Kanada’ya uçmanıza izin verilmeden önce bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekecek. Kanada’ya geldiğinizde, hiç bir şekilde COVID-19 semptomlarınız olmasa bile, 14 gün boyunca karantinaya girmelisiniz. Bunu kesinlikle şahsi algılamayın hatta bu duruma çok çok dikkat edin. Çünkü en başında da belirttiğim gibi Sağlığımız her şeyden daha öncemli. Kanada’da karantina hakkında daha fazla resmi duyuru okumak için tıklayınız

Kanada eğitim vizeniz 19 Mart 2020‘de veya sonrasında onaylandıysa veya henüz bir vizeniz yoksa, Kanada’ya seyahat edemezsiniz. Yine de study permit için başvuru yapabilirsiniz. ( bu konuda daha fazla içeriğe erişmek için tıklayınız) Ancak bu durum için Kanada kolejleri yada Kanada üniversiteleri için kayıt yapmış, elinizde kabul belgeniz, eğitim ücretlerinizi, seyahatinizi ve yaşam masraflarınızı ödeyebilecek durumda olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bu konuda bizimle iletişime geçebilir yada Türkiye’de ki Kanada’da eğitim konusunda tecribeli yurtdışı eğtim danışmanlığı ile iletişim kurabilirsiniz. Bizi 0 212 543 58 06 numaradan arayabilirsiniz.

Pandemi döneminde  Kanada’da eğitim için belki de yapılacak en iyi şey şu sıralar düşen, eğitim ücretlerinden faydalanmak olacaktır. Bunu bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Pandemi öncesinden ortalama eğitim ücretleri şu anda %20- % 50 arası daha düşük seviyelerde seyrediyor.

İngilizce dil yeterliliği

Birçok okul, IELTS veya TOEFL gibi bir sınavla İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanızı ister. Şu anda, IELTS Kanada virüs nedeniyle testi askıya aldı.Güncel tarihleri buradan takip edebilirsiniz. TOEFL IBT için, evden sınava izin var. Güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.

Yabancı dil yeterliliği için diğer bir seçenek ise online ingilizce kurslarıdır. Kesinlikle ön yargı yapmayın bu konuda çok iyi kursların olduğunu söyleyebilirim.

Mezuniyet sonrası çalışma izinleri

Kanada hükümeti kısa süre önce COVID-19 nedeniyle online eğitim almak zorunda kalan ve mezun olduktan sonra Kanada’da kalmak isteyen uluslararası öğrenciler için kurallarını güncelledi.

Mezuniyet sonrası Kanada’da çalışma izinleri (PGWP)  Kanada’da kalmaya devam etmek için izin verir. Fiziksel olarak eğitim almak için Kanada’ya gelemiyorsanız, yine de online öğrenim için harcadığınız zamanı izninize göre sayabilirsiniz. Yani bu konuda siz online eğitiminize devam ederseniz herhangi bir hak kaybına uğramayacaksınız.

En az 8 ay kampüs içi eğitim gerektiren bir PGWP almak. Artık, programınızın yarısına kadarını tamamen online olarak tamamlayabilir ve yine de bir PGWP için uygun olabilirsiniz. Bence bu, Kanada’da iş tecrübesi kazanmak isteyen ve hatta ülkede yasal olarak kalmaya ve çalışmaya devam etmek isteyen uluslararası öğrenciler için harika bir haber.

Kanada’da eğitim alırken çalışmak

COVID-19 başlamadan önce kampüste veya kampüs dışında çalışan ve o zamandan bu yana eğitim görmek için ara vermek yada yarı zamanlı derslere gitmek zorunda kalan tam zamanlı öğrenciler hala haftada 20 saate kadar çalışabilirler.

Ancak önemli bir işte çalışıyorsanız, en az 31 Ağustos’a kadar haftada 20 saatten daha  fazla çalışabilirsiniz. Bu konuda yasal bir düzenleme de yapıldı.

Okul Kabulünü erteleme

Pandemi döneminde bir kabul alan ama vizelere başlayaman öğrenciler için tüm Kanada’lı okullar okul kabullerini ( kanada dil okulları , kanada kolejleri ) ertelediler.

Uluslararası öğrenciler için finansal destek

Kanada’da çalışan uluslararası öğrenciler Kanada Acil Müdahale Yardımı’na hak kazanırlar , ancak , Kanadalı öğrencilere göre daha yüksek öğrenim ücretleri ödeyen uluslararası öğrencileri daha da desteklemek için şu an belirli bir önlem alınmamıştır.

Kanada’da eğitimin geleceği

Zaman şu anda  çok sinir bozucu ve zor, ancak hedeflerinize odaklanın. Kanada’da eğitim planlayan herkesin eğitimlerine yakın bir zamanda başlayacağına eminim. Bu dönemin bitişi ile çok yoğun bir talep patlaması yaşanacağı aşikar. İşte o zamanlarda bu dönemlerde ki fırsatları bulamayabilirsiniz. Dolayısı ile bu zamanları iyi değerlendirmenizi tavisye ederim. Bu dönem de eğitiminizi planlayın ve lütfen sabırlı olun.

Önümüzdeki haftalarda size daha fazla bilgi sağlanacağına eminim.

Tunçağ Veli Ünlü

Edu VizyonFelix Academy

0 212 543 58 06 – 0 535 712 07 90

yurtdışı eğitim danışmanlığı

Bir cevap yazın

WhatsApp Edu Vizyon
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kanada Eğitim Danışmanlığı
Merhaba ; Kanada Eğitim Rehberine Hoş Geldiniz :) Samimi ve tamamen ücretsiz bir şekilde Kanada'da eğitim danışmanlığı istiyorsanız şimdi bizimle iletişim kurun.