COVID-19’un Yurtdışı eğitim üzerinde ki olumsuz etkileri

612
COVID-19’un Yurtdışı eğitim üzerinde ki olumsuz etkileri
Kanada Eğitim Danışmanlığı

COVID-19’un Yurtdışı eğitim üzerinde ki olumsuz etkileri

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni Koronavirüs – Covid-19 ile mücadele kapsamında ülkemizdeki ve tüm dünya üzerindeki tedbirler kapsamında hepimizin canı biraz sıkkın durumda. Elbette öncelikli arzumuz virüse yakalanmamak ve hastaların bir an önce sağlıklarına kavuşması. Gerek kişisel önlemlerimiz olarak kendimizi karantinaya almak gerekse sokağa çıkma yasaklarıyla evde kaldığımız günler bizlere birçok şey öğretme birlikte çok şey hatırlattı. Kimimiz spora, kimimiz dil eğitimine, kimimiz seyahate tek çatı altında birleştirmek gerekirse hepimiz hayatına katacağı değerlere odaklanmış durumda.

Umuyoruz ki beklediğimiz güzel günler kısa zamanda gelir. Şu anda yapabileceğimiz en önemli şey ise önce fiziksel sonra zihinsel sağlığımızı korumak. Virüsten korunmak için yapmamız gerekenleri hemen hemen hepimiz öğrenmiş durumdayız. Bu süreçte psikolojik olarak da kendimizi korumak ve paniğe kapılmamamız gerekmektedir. Aldığımız önlemler sayesinde bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatacağız ve kaldığımız yerden daha bilinçli bir şekilde devam edeceğiz. Hiçbir hayalimizden vazgeçmeyeceğiz aksine bu hayallerimize ulaşmak için daha çok çaba sarf edeceğiz ve daha çok çalışacağız.

Şüphesiz virüsün en çok etkilediklerinden biri de yurt dışı eğitim planlarımız. Hepimiz yurtdışı planlarımıza, hayallerimize hüzünlü bir şekilde bakmaktayız ama bu durumun geçici olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Yani demek oluyor ki, rüyalarımızı süsleyen, eğlenerek, öğrenerek, her anını dolu dolu geçireceğimiz yurtdışı eğitimine ulaşacağız. Hayallerimizi süsleyen o günlere ulaşmak için bu günleri hep birlikte atlatacağız. Dilerseniz psikolojik sağlığımızı korumak için yapmamız gerekenlere kısaca bir göz atalım.

1. Tartışmasız ki önce fiziksel sağlımızı korumakla başlayacağız.

2020 mart ayına girmemizle birlikte Koronavirüs, diğer adıyla Covid-19, hızlıca tüm dünyayı etkilemeye başlarken sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlattı. Başta Sağlık bakanlığı olmak üzere diğer tüm sağlık kuruluşları ve araştırmacıları bu alanda birçok duyuruyu hızlı bir şekilde yayınladılar. Gün geçtikçe virüsü daha yakından tanımaya başladık ve virüsten korunmak için temel olarak almamız gereken önlemleri daha iyi anlamaya başladık. Sağlık bakanlığı bu önlemleri açıklayabilmek ve virüs hakkında bilgilendirme yapmak için bir platform oluşturdular. Çoğumuzun haberdar olsa da bir kez saha hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bu platforma https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ adresinden ulaşabilirsiz.

2. Herkes bir açıklama yapıyor, kimi dikkate alacağımızı şaşırdık.

Virüs hakkında birçok haber ve duyuruyu her yerde görmekteyiz. Ne yazık ki bazı duyurular bizi paniğe sürüklemek ve yönlendirmek amacıyla yapılmış durumda. Hangi açıklama doğruyu yansıtıyor diye düşünmekten işlerimizi ve hayallerimizi unutmuş durumdayız. Öncelikle virus hakkında bilgi verebilmek için virus üzerinde araştırma yapılması gereklmektedir. Elinde ciddi bir bilimsel araştırma yapacak varlığa sahip olmayan yapılan kulaktan dolma bilgilerle bizi paniğe sürükleyen duyurulardan uzak durmamız gerekmektedir. Bu konuda en başta resmi ve yetkili kaynakları dikkate almalıyız. Ardından kendini alanında ispatlamış insanları dikkate almalıyız. Resmi ve yetkili kaynaklara baktığımızda başta bir şekilde neler yapmamız gerektiğine, virüsün ülkemizdeki ve dünyadaki durumuna, mücadele kapsamında alınan kararlara kolayca ve açıkça ulaşabilir durumdayız. Birçok ülkede alınan sokağa çıkma yasağı kararları virüsle mücadeleyi kolaylaştırmış durumda. Yapılan bilimsel araştımalar, aşı çalışmaları başta olmak üzere geliştirilen tedavi yöntemleri virüsün etkisini azaltarak kaygılarımızı ve endişelerimizi azaltıyor. Resmi ve yetkili kaynaklara baktığımızda normalleşme sürecine ve planlarına dair bilgilere ulaşmamız bizlere yurtdışı hayallerimizin yakın olduğunun hatırlatıyor.

3. Cevapsız sorular: Ne zaman bitecek? Hayallerimizden vaz mı geçeceğiz? Virüs Ne zaman bitecek?

Resmi kaynaklara ve yetkili kaynaklara baktığımızda bile bu sorunun cevabına ulaşamıyoruz. Virüsün tam olarak tüm sırlarının çözülememesi bu soruyu karşılıksız bırakıyor. Tüm dünyada devlet yetkilileri bu soruya erken cevap vererek sürecin yanlış yola sapmasını engelleme çabasında. Fakat yapılan çalışmalar bu sürecin ne zaman biteceğine dair öngörüler sunmakta. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sürecin normalleşmeye başlayacağına dair öngörüler mevcut. Bu sürece katkı sağlamak için bizim üzerimize düşen görevler de var ki normalleşmeye daha hızlı ulaşmamız için büyük önem arz etmekte. Hepimiz virüsün etkilerini azaltmak, control altına alınmasını sağlamak için yetkililerin önlemlerine harfiyen uymamız gerektiğiniz farkındayız.

Hayallerimizden vaz mı geçeceğiz?

Cevabımız bir kelime beş harften oluşmakta; Hayır. İçinde bulunduğumuz durumun geçici olduğunu hatırlatma başlamak istiyorum. Dünyayı etkileyen Covid-19 ülkelere giriş çıkışlara geniş kapsamlı kısıtlamaları beraberinde getirdi. Elbette bu durumlar geçecek ve çok istediğimiz yurtdışı eğitim planımıza ulaşacağız. Sadece biraz daha sabretmemiz gerekmekte. Bu süreci gideceğimiz ülkeye ve programa hazırlık yaparak geçirebiliriz. Eğer dil okuluna gitmeyi planlıyorsak şimdiden kişisel çalışmalarla başlangıç aşamasına giriş yapabiliriz. Bu konuda yardım talepleriniz için www.eduvizyon.com adresinden ya da 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

4. “Hayalimizdeki ülkeler ve eğitim kurumları ne durumda?” Sorunuzu duyar gibiyiz.

Anlaşmalı olduğumuz ülkeler ve okullarımız gerekli tüm önlemleri almış durumda. Gereekn titizlikle öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve olumsuz bir durumla karşılaşmamaları için mücadelelerine devam etmekteler. Dünya Sağlık Örgütü her gün tüm ülkelerin durumlarına dair raparlar yayınlamakta ve bu raporlar başta olmak üzere ülkelerdeki irtibatlarımızla iletişim halindeyiz.

Unutmayalım..

Virüsle mücadele kapsamında hatırlatmak istediğimiz birkaç durum söz konusu.
· Virüsten mücadele kapsamında her türlü bilgiye Sağlık Bakanlığı’nın duyurularına https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına ise https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports adresinden ulaşabilirsiniz.
· Bu durum tüm dünyayı etkileyen geçici bir süreçtir. Dünya daha önce bu tip salgınlarla karşılaşmıştır.
· Virüs vakalarının yüzde 80’i hastalığı hafif şekilde atlatmaktadır.
· Hastalıktan en çok etkilenen kişiler; 60 yaş ve üzerindeki insanlar, ciddi kronik hastalığı olanlar ve sağlık çalışanlarıdır.
· Yaşımıza, sağlık durumumuza bakarak riskli olmadığını düşünerek sokağa çıkmak yanlış bir davranış olacaktır. Zorunlu olamadıkça evden çıkmamız gerekmektedir. Virüs bizi hafif etkilese bile risk grubundaki insanlar için taşıyıcı olma ihtimaline dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yurtdışı eğitim hayallerinize giden yolda tecrübe ve bilgilerimizden yararlanmak için ve bizlere ulaşmak için www.eduvizyon.com adresini ziyaret edebilir ya da 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak hepinize sağlıklı günler dileriz.

yurtdışı eğitim danışmanlığı

Bir cevap yazın

WhatsApp Edu Vizyon
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kanada Eğitim Danışmanlığı
Merhaba ; Kanada Eğitim Rehberine Hoş Geldiniz :) Samimi ve tamamen ücretsiz bir şekilde Kanada'da eğitim danışmanlığı istiyorsanız şimdi bizimle iletişim kurun.