Kanada göçmenliğine Covid-19 etkisi

639
Kanada göçmenliğine Covid-19 etkisi
Kanada Eğitim Danışmanlığı

Kanada’nın göçmen beklentisi Covid-19’a takıldı: “Ekonomik etkisi hissedilecek”

 

Kanada 2020 göçmenlik başvuruları, bu yıl Covid-19 nedeniyle öngörülenden 170 bin daha az göçmen karşılama riskiyle karşı karşıya. Dünyanın en çok göç alan ülkelerinden biri olan Kanada, küresel salgın öncesi, 2020’de rekor sayıda göçmen ağırlamayı planlıyordu.

Kanada Kraliyet Bankası (Royal Bank of Canada) tarafından cuma günü yayımlanan araştırmaya göre, 2020 itibariyle ülkeye yapılan göç sayısında ciddi bir düşüş bekleniyor.

Araştırma, hükümetin 370 bin kalıcı göçmen ağırlama planını açıklamasından birkaç gün sonra uygulamaya koyulan koronavirüs kısıtlamalarının, göçmen sayısının azalmasında belirleyici rol oynadığına vurgu yapıyor.

Kanada, mart ayında küresel salgın nedeniyle uluslararası uçuşlarının büyük çoğunluğunu askıya almış ve Amerika Birleşik Devletleri sınırını, zorunlu olmayan yolculuklara kapamıştı.

Araştırmanın yazarı ekonomist Andrew Agopsowicz’a göre, yeni göçmen sayısındaki düşme eğilimi 2021 yılında küresel salgının seyrine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Agopsowicz, nüfusu yaşlanan ülkenin yabancı iş gücüne bağımlılığı dikkate alındığında, yeni göçmen sayısındaki düşüşün ekonomi üzerindeki yansımalarının hissedileceğini belirtiyor.

Agopsowicz araştırmada, “Kanada büyümeyi sürdürmek ve krize yanıt olarak genişleyen mali açığı kontrol altına almak için daha genç ve artan bir nüfusa ihtiyaç duyacaktır” değerledirmesinde bulunuyor.

Kanada 2020 Göçmenlik Başvuruları

Kanada 2019’da 341 bin yeni kalıcı göçmen kabul ederek kendi rekorunu kırmıştı. 2020’yse bu sayının üstüne çıkarak 370 bin göçmen ağırlamaya hazırlanıyordu. Ancak söz konusu araştırma, 2020’de 200 bin civarında göçmen alınacağını öngörüyor.

Kaynak : https://tr.euronews.com/

yurtdışı eğitim danışmanlığı

Bir cevap yazın

WhatsApp Edu Vizyon
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Kanada Eğitim Danışmanlığı
Merhaba ; Kanada Eğitim Rehberine Hoş Geldiniz :) Samimi ve tamamen ücretsiz bir şekilde Kanada'da eğitim danışmanlığı istiyorsanız şimdi bizimle iletişim kurun.